Instead of buying store bought frozen waffles, I used to spend one Saturday morning cooking up a huge batch of homemade waffles and then would stick them in the freezer When the kids wanted waffles, I would just pull out a frozen waffle and pop it in the toaster. Economical and efficient. Now I use the Aunt Jemima Mix, 20 waffles for $2.69 compared with Eggo Waffles, 10 waffles for $2.50.

For more money saving tips like this, sign up for the free TipHero newsletter.